הסוד המשיחי של החסידות

אחרי דורות, שבהם שלטה באקדמיה התפיסה שהחסידות היא ביטוי להתרחקות העם היהודי מתקוות הגאולה המשיחית, מציג הסוד המשיחי של החסידות את האמונה המשיחית שפיעמה בחסידות בראשיתה.

הסוד המשיחי של החסידות יצא לאור בהוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה/ זמורה-ביתן בשנת 2002, ומהדורה באנגלית נדפסה בהוצאה הבינלאומית Brill Academic Publishers בשנת 2006. מאז נוספו עוד ממצאים, התומכים במסקנותיי הראשונות. במהדורת האינטרנט המעודכנת שולבו הממצאים הללו בהערות לא ממוספרות, המסומנות בעיגולים.

הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה / זמורה-ביתן, חיפה ולוד תשס"ב. עורכת: גבריאלה אביגור-רותם.


דב אלבוים מראיין את ד"ר מור אלטשולר

התוכנית "חוצה ישראל", הטלוויזיה החינוכית.
 

ביקורת מאת מנחם בן: "אלטשולר נגד פרופ' שלום"

בספר מחקר מרתק במיוחד על משיחיותה הקדומה של התנועה החסידית, יוצאת חוקרת הקבלה ד"ר מור אלטשולר נגד גדול חוקרי הקבלה. ד"ר אלטשולר מדגימה... כישרון בולט של כתיבה היסטורית ופולמוסית מלוטשת, דעתנית ובהירה, יחד עם איסוף פרטים אינספור המצטרפים לפסיפס בעל משמעות מחקרית מהפכנית... קראתי בריתוק עמוק, טוב מכל ריתוק מותחני-בלשי.

זמן תל אביב, 7.11.02.

ביקורת מאת יעקב עמידרור: "והוא יבוא"

גדולה חשיבותו של הסוד המשיחי של החסידות בכך שהוא מעמיד באור הנכון את עוצמת המוטיב המשיחי והניסיון לקירוב הגאולה, העומד בבסיס התנועה החסידית.

נתיב 90, ינואר 2003.

ביקורת מאת מירון איזקסון: "המהלך העיקרי"

בספרה המקורי מצליחה המחברת להתעמק בנושא ביסודיות מחקרית ובתיאור ספרותי שוטף ומרתק... הלימוד היסודי של אלטשולר מציג עובדות שאי אפשר יותר להתעלם מהן; השאיפה המשיחית עמדה לא בשולי החסידות כי אם גם במסלול המרכזי שלה.

הארץ, ספרים (11.6.03).

תגובה לביקורת: "מנדל פיקאז' הוא האחרון היום המחזיק בדעה שהחסידות היא תנועה אנטי-משיחית"

אני מסרבת לקבל נוסחאות שחוקות ושגויות רק מפני שהן "מוסכמות" ומובנות כביכול מאליהן... הסוד המשיחי של החסידות לא נולד מתוך דחף לשחוט פרות קדושות אלא כחלק ממאמץ מתמשך לפתור את הסתירות בין הגדרתו השגויה של גרשם שלום את החסידות לבין המציאות... פיקאז' הוא האחרון היום המחזיק בדעה שהחסידות היא תנועה אנטי-משיחית, ושההתפרצות המשיחית סביב הרבי מלובביץ' התחוללה מפני שחסידי חב"ד לא קראו את המאמרים "הנכונים."

הארץ, תרבות וספרות (29.8.2003).