קבלה ומשיחיות


בעמוד זה ניתן למצא מאמרים וכתבות בנושאי קבלה ומשיחיות אשר פורסמו על ידי מור אלטשולר.

ריטואל וסמל בתיקון ליל שבועות של יוסף קארו ושלמה הלוי אלקבץ

השכינה, שהתגלתה למרן יוסף קארו ולבני חבורתו בליל שבועות רצ"ג (1533) בסלוניקי, ציוותה עליהם לעלות לארץ ישראל כדי להעלות אותה. מי היו משתתפי התיקון, ומדוע כתב אליהם אלקבץ איגרת של סוד ותעלומה כדי לזרזרם לקיים את שבועתם.
הרצאה בקונגרס העומי למדעי היהדות החמישה עשר, קיץ תשס"ט, ירושלים.
 


תורת הנבואה וחוויית הנבואה של ר' יוסף קארו

השליח השמימי, שדיבר מגרונו של מרן יוסף קארו, גילה לו עתידות, את סודות התורה וסוד גלגולי הנשמות. השליח – המלאך – היה אנדרוגיני (דו פרצופין). לעתים הזדהה כזכר, שכינויו 'המגיד' או 'הדיבור', כמו הכינוי של נבואת משה רבנו. לעתים הופיעה ישות נקבית, שהזדהתה בתור המשנה, השכינה, האם והגבירה.
בדרכי שלום, עיונים בהגות יהודית מוגשים לשלום רוזנברג, עורכים: בנימין איש שלום ועמיחי ברהולץ, הוצאת בית מורשה, ירושלים תשס"ז, עמ' 293-273.
 


בשמענו צרת השכינה וקולה כחולה מתחננת אלינו: על תיקון ליל שבועות במסורת הקבלה

השכינה, שהתגלתה למרן יוסף קארו ולבני חבורתו בליל שבועות רצ"ג (1533) בסלוניקי, קראה להם לגאול אותה מהגלות והיא בגאולתה תוציא אותם מגלותם. דגם זה של "לגאול ולהיגאל" עתיד להזין את העליות המשיחיות במשך מאות שנים ולהעניק השראה גם לחלוצי העליות הציוניות, ששמו להם מטרה "לבנות ולהיבנות".
הארץ, תרבות וספרות (22.5.07).
 


מגלה לו סוד נשותיו, פרקים בביוגרפיה המשיחית של ר' יוסף קארו

מרן יוסף קארו, מחבר שולחן ערוך, העניק לנישואיו השניים משמעות מיסטית של תיקון הנפש דרך בת הזוג. הוא היה משוכנע כי לאשתו החדשה יש שתי נשמות – נשמה זכרית מקורית, ונשמה נקבית, שהתגלגלה בה כדי לתקן את נשמתו ולאפשר את הנישואין.
לקט, אתר האינטרנט של הקונגרס העולמי למדעי היהדות (הקונגרס השלושה עשר, תשס"א).
 


מורה דרך – מרן יוסף קארו ותור הזהב של הקבלה בצפת

בקיץ 2003 כתבתי תסריט על קורות חייו של מרן יוסף קארו. ערוץ "תכלת" סייע להפוך אותו לסדרת טלוויזיה בת 14 פרקים בבימויו של  ישראל רוזנר. צילמנו במקומות, שבהם חי ופעל מחבר שולחן ערוך, שהיה גם מקובל חשוב – בבית הכנסת בצפת, בהר מירון ובנמל עכו, שבו עגנו הספינות מאירופה ומהאימפריה העות'מאנית. סיפורו האישי של מרן יוסף קארו חושף את עולמם של מגורשי ספרד, שציפיות הגאולה שלהם התמקדו בצפת ובגליל ויצרו את תור הזהב של הקבלה במאה השש עשרה.
סדרה דוקומנטארית בערוץ "תכלת".


כמו לא הייתה אסכולת ירושלים בחקר הקבלה אלא הרף עין של דמיון

על מחקר האקדמי של הקבלה בעידן הניו אייג'. לרגל הענקת פרס ישראל תשנ"ז ליוסף דן.
הארץ, תרבות וספרות (9.5.97).